TTÜ geoloogia instituudi teadlased: Meriväljalt leitud sulam on inimtekkeline
29. septembril tutvustasid TTÜ geoloogia instituudi teadlased oma kogude eksemplari nr GIT 369-284 ehk nn Meriväljalt leitud sulamit – hiljuti tehtud analüüsi tulemused näitavad, et tegemist on ferrokroomile lähedase metallisulamiga.
Selle koostises on kroomi 68%, rauda 23%, niklit 7% --vastavalt röntgenfluorestsentsmeetodil saadud uuringutulemustele. Analüüsid viis läbi TTÜ geoloogia instituudi nooremteadur ja doktorant Siim Pajusaar ning tulemuste tõlgendamisel osales geoloogia instituudi teadur Rutt Hints.
Ferrokroom on kroomimaakide kaevandamisel ning rikastamisel saadav kroomi ja raua sulam --metallitööstuse tavaline toore. Seda kasutatakse lisandina kõrge korrosiooni- ja kulumiskindlusega terase tootmiseks.
Samuti Meriväljalt leitud püriit on arvestades piirkonna geoloogilist ehitust tavaline nähtus. Tänu oma metalsele läikele võib see laialt levinud mineraal esmapilgul tunduda sarnane metallisulamile.
Uuritud sulam oli oletatavalt seotud metalse materjaliga, mis leiti 1960ndatel Meriväljalt, Hõbekuuse teelt 6,5 meetrise kaevu kaevamisel kaevu põhjast. 1980ndatel aastatel sattusid väidetavalt just selle kihi purustamisel saadud tükk või tükid geoloogia instituuti. Sulamitükke analüüsiti ka mitmetes teistes toonase N.Liidu uurimisinstituutides. Uuringutega olid seotud N.Liidu julgeolekuorganisatsioonid.
Allikas: TTÜ geoloogia instituudi teadur Rutt Hints ning nooremteadur Siim Paljusaar.