Tulevased insenerid realiseerisid idee TalTechi teadurite toel
Viimsi kaunis mõisapargis jalutavatel tehnoloogia- ja keskkonnahuvilistel on nüüd põhjust mitte üksnes jälgida maastikku, vaid heita pilk ka kõrgusesse. Nimelt on alates sellest sügisest pargi tänavalgustuspostil unikaalne prototüüp, mis sümboliseerib Viimsi valla laste tehnoloogiaalast nutikust ja järjekindlust. Esmapilgul ei oskaks arvatagi, et torudest ja taldrikust koosneva konstruktsiooni väärikas ülesanne on koguda vihmavett, ja veel vähem, et selle prototüübi autorid on äsja põhikooliealiseks saanud.
Tekst ja foto: Virge Schmidt, TalTech Mektory Tehnoloogiakooli projektijuht
Aga alustame algusest. Selle aasta märtsis esitasid Püünsi Kooli toona 3. klassi õpilased Hennes Simmul ning Richard ja Margaret Pallon oma idee FIRST LEGO League Eesti võistlusele. Meekonda tunnustati projekti kategoorias II koha karikaga ja nad pääsesid edasi finaali. MP NutiLaborit, kus tehnikahuvilised lapsed tegutsesid, juhendas lapsevanem Ruth Oper. Samas kuus toimunud finaalis läks meeskonnal oma idee ja laste valmistatud näidisega suurepäraselt – nad võitsid projekti esitluse kategooria ja pääsesid edasi USAs toimuvale Global Innovation Awardi võistlusele, mis toimus selle aasta juunis Californias.
Hennesi, Richardi ja Margareti võidukas idee oli suunatud vee kokkuhoiule. Rohelisest mõtteviisist inspireerituna leidsid nad, et joogivett tuleks pargi lillede kastmiseks kasutada minimaalselt, selle asemel võiks koguda ja kasutada hoopis sademevett. Lapsed ei piirdunud ainult hea ideega, vaid leidsid ka viisi, kuidas mõttest saaks tehniline lahendus – nende esimene omavalmistatud prototüüp.
Noorte inseneride abistamisele pani enne Ameerikasse sõitu õla alla Peeter Sipelgas Viimsi Teaduskeskusest, kes pöördus koostööettepanekuga Tallinna Tehnikaülikooli Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektory poole. Nimelt soovisid nutika projekti noored autorid TalTechi teadurite abi, et vormistada oma idee USA võistlusele. Lisaks oli Viimsi Vallavalitsus andnud lubaduse, et toetab projekti sellega, et õpilaste idee saaks Viimsis lilleamplite kastmise seadmena kasutust.
TaTech Mektory Tehnoloogiakooli tavapraktika on, et tehnoloogiahuvilised kooliõpilased ja tulevased insenerid tulevad siia osa saama töötubadest ja kursustest, mida juhendavad ülikooli õppejõud. Püünsi noorte soovil pöördusimegi ülikooli ehituse ja arhitektuuri instituudi vee- ja keskkonnatehnika uurimisrühma poole, kus noorte projekti abistajaks sai teadur Argo Kuusik. Ta vestles lastega, õpetas ning aitas neil panna kokku Global Innovation Awardi võistlusele mineva Eesti töö, sealhulgas ka prototüübi kavandi joonised. Seade vajas lisaks automaatikalahendust, mistõttu liitus projektiga Martin Jaanus, TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi vanemlektor, kes programmeeris seadme automaatika algoritmid.
Prototüübi kinnituslahendused ja vajalikud lisadetailid koostas ja valmistas Mektory keskuse tehnik-juhendaja Priit Peterson. Sealjuures väärib mainimist, et kõik nimetatud Tallinna Tehnikaülikooli juhendajad aitasid noori oma vabast ajast ja tahtest.
Uue kooliaasta alguses pidas Viimsi Vallavalitsus oma sõna ja aitas paigaldada vihmaveekoguja Viimsi mõisa parki. Prototüübi ülespanek toimus 27. septembril ja praegu võivad huvilised keskkonnasäästlikku seadet näha Pargi tee 12 tiigi juures valgustusmastil. Kohal olid õpetaja ja idee autorid – nutikad õpilased, kellele pakkus oma töö tulemuse nägemine suurt rõõmu.
Sellise toreda koostöö tulemusena on valminud töötav prototüüp, mis läbis edukalt kõik testid. Nii projekti noorte autorite, kes täna käivad 4. klassis, kui ka kogu MP Nutilabori tänu läheb TalTechi teaduritele, kes oma põhitöö tegemiste kõrval võtsid nõu ja jõuga appi tulla.