Magistriõppe roll ühiskonnas
Pärast bakalaureuseõppe lõpetamist on tihtipeale küsimus, mida teha edasi. Kas olla rahul olemasoleva haridusega või panustada veel oma aega ja energiat, et liikuda edasi magistri- ja hiljem ehk ka doktorikraadi poole.
Milline on magistriõppe roll tänases ühiskonnas, kas see on kasulik ja vaeva väärt?
Selged eelised tööturul
Fakt on see, et kui teie tulevasel tööandjal on valida kahe inimese vahel, kellest kumbagi ta ei tunne, annab magistrikraad selge eelise. Loomulikult tulevad mängu ka teie isikuomadused, sest kraadi omamine ütleb päris palju teie enda kohta. See annab märku, et olete valmis pühenduma, keskenduma ja eesmärgini jõudma. Kui vaadata viimaste aastate tööturu statistikat, siis nõudlus kõrgema kvalifikatsiooni ja haridustasemega töötajate järgi on pidevas kasvamises. Paljud ettevõtted on pöördunud Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) ettepanekuga magistriõppe programme ka mujal Eestis, ikka selleks, et oma töötajate kvalifikatsiooni tõsta. Sellised signaalid erasektorist annavad selgelt märku, et tööandjad eelistavad võimalikult kõrge haridustasemega töötajaid.
Palk
Me kõik oleme kuulnud jutte, et kellegi sõbra onupoja sugulase naine on juba aastaid lihtsa bakalaureusekraadiga töötades teeninud rohkem kui kogu ülejäänud suguvõsa kokku. Jah, selliseid õnnelikke inimesi on olemas. Kui aga korraks piiluda taas statistikat, siis näeme, et keskmiselt teenivad magistrikraadiga inimesed bakalaureustest 25% rohkem. Ja olgem ausad - see on suur protsent. Kui statistikasse lausa kaevuda, tuleb välja veel üks huvitav asjaolu. TTÜ magistrid teenivad teiste Eesti ülikoolide magistritest omakorda 20% rohkem, ülikoolide võrdluses on see selgelt Eesti kõrgeim. Seega on väga kaalukaid põhjuseid, miks oma aega ja energiat magistriõppsesse panustada.
Teadmised ja reaalsus
Levinud müüt on see, et magistrantuuri läheb ikka see, kes pärast ülikooli lõpetamist tööd ei saa. Õige tegija läheb ikka kohe tööle, küll töö ise õpetab. Teine müüt on, et magistrantuuris õpetatakse niikuinii asju, mida reaalses elus vaja ei lähe. Tegelikult on asi teisiti. TTÜ õppeprorektori Hendrik Volli sõnul on magistriõppe kavade koostamisel olulisteks märksõnadeks just tööturu ja ühiskonna vajadused ning tulevaste magistrantide pädevus. Erinevatelt huvigruppidelt pidevalt kogutav tagasiside tagab ka selle, et magistriprogrammid on pidevas uuenemises, vastates seeläbi kõige paremini sisseastujate, tööandjate ja ühiskonna ootustele.
Seega kõik märgid näitavad, et bakalaureusekraad on järjest rohkem muutumas hüppelauaks ja universaalseks platvormiks, millele ehitada tugev spetsialistiharidus ja -karjäär. TTÜ magistriprogrammide kohta igas teaduskonnas leiad infot siit!